ویتامین مهر

آموزش مراقبت های پس از درمان

آموزش و ارزیابی موسسه خیریه و دارالشفاء ثامن الائمه علیه السلام

مراقبت های پس از جراحی دندان

مراقبت های پس از درمان (ویتامین مهر)


مراقبت های لازم بعد از جراحی دندان به شرح ذیل می باشد:

خونریزی به مدت چند ساعت بعد از جراحی دهان طبیعی است. از شست وشوی دهان و خوردن غذاهای سفت و گرم در روز جراحی خودداری فرمایید و گاز استریل را به مدت 2 الی 3 ساعت بر روی محل جراحی با دندان ها نگه دارید و بقیه روز را استراحت کنید.

تورم بعد از جراحی قابل انتظار می باشد و دلیل عفونت نیست، حداکثر تورم 48 الی 72 ساعت بعد از جراحی است و به تدریج طی یک هفته از بین می رود. قرار دادن کیسه یخ روی صورت بلافاصله پس از جراحی و ادامه دادن آن تا شش ساعت در کاهش تورم، درد و قطع خونریزی موثر می باشد.

قبل از برطرف شدن اثرات بی حسی، مسکن و آنتی بیوتیک حسب دستور پزشک مصرف کنید تا از شدت درد و عفونت احتمالی جلوگیری شود.

از کشیدن دخانیات و استفاده از نی جهت نوشیدن مایعات تا 48 ساعت جداً خودداری فرمایید.

در موقع استراحت و خواب قرار دادن دو بالش یا بیشتر زیر سر توصیه می شود.

پس از برطرف شدن کامل بی حسی، بقیه روز از رژیم غذایی مایع و سرد استفاده نمایید و از روز بعد در صورت عدم ناراحتی، از غذاهای معمول استفاده کنید، توجه نمایید از فشار مستقیم لقمه غذایی روی ناحیه عمل تا یک هفته پرهیز کنید.

بعد از جراحی روی زخم داخل دهان را قشر خاکستری رنگ می پوشاند و دهان تا چند روز بدمزه می باشد و ترشح و بوی نامطبوع دارد، این حالت طبیعی است و نشانه ی وجود عفونت نیست و با رعایت بهداشت و شست و شوی دهان با سرم فیزیولوژی یا آب نمک (یک قاشق چای خوری نمک در یک لیوان جوشیده ولرم) 3 الی 4 مرتبه در روز این مشکل را برطرف می سازد.

در صورت بروز تب و لرز سریعاً به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

مسواک کردن دندان ها از روز فردای جراحی بدون اشکال است ولی تا یک هفته از مسواک کردن محل جراحی خودداری شود، پس از کشیدن بخیه ها مسواک کردن ناحیه جراحی بلامانع است.

داروهای خود را به موقع و تا پایان دوره درمان مصرف نموده و از هر نوع خوددرمانی پرهیز نمایید.

جهت معاینه مجدد و کشیدن بخیه ها یک هفته بعد از مراجعه فرمایید.


1 سال پیش