ویتامین مهر

آموزش مراقبت های پس از درمان

آموزش و ارزیابی موسسه خیریه و دارالشفاء ثامن الائمه علیه السلام

مراقبت های پس از جرم گیری

طرح ویتامین مهر (مراقبت های پس از درمان)


مراقبت های پس از جرم گیری به شرح ذیل است:

حتماً روش صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن را ازدندانپزشک خود فراگرفته و از روز بعد از جرم گیری به صورت دقیق به انجام آن بپردازید. (2تا3 مرتبه مسواک زدن و1تا2 مرتبه نخ دندان کشیدن درشبانه روز برای حفظ سلامتی دندانها ضروری است.)

استفاده ازدهان شویه ها قبل و پس ازجرم گیری سودمند است. ازهرنوع دهان شویه ای استفاده نکنید. درمورد نوع ومدت استفاده از دهان شویه از دندانپزشک خود سئوال کنید.

استفاده ازسرم فیزیولوژی یا آب نمک در روزجرم گیری به التیام لثه کمک می نماید. درصورتی که پس ازجرمگیری، خونریزی مختصری از لثه داشتید نگران نباشید. در موارد خونریزی شدید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

پس از جرمگیری به خصوص در مواردی که تحلیل لثه وجود داشته باشد، دندانها به سرما وگرما و حتی مواد شیرین مثل خرما و عسل حساس خواهند شد. گاه حساسیت به سرما بسیار زیاد بوده وحتی به هنگام نفس کشیدن ازطریق دهان نیز احساس می گردد. این حساسیت ها با مصرف خمیر دندانهای مخصوص و یا روشهای درمانی دیگر به تدریج کمتر می شود.

برای جرم گیری دقیق و کامل گاه یک جلسه و گاه چند جلسه با فواصل حدود یک هفته لازم می باشد. همچنین کنترل دهان هر 6 ماه یکبار و اطمینان از تشکیل نشدن مجدد جرم امری لازم ضروری است.

پس ازجرمگیری اگر تا 2روز به هنگام جویدن، درلثه ها احساس درد کنید، امری طبیعی است ونگران نباشید.

پس از جرمگیری بهتر است تا24 ساعت مسواک خود را زیرشیر آب گرم گرفته و به آرامی مسواک بزنید. از محکم مسواک زدن بخصوص پس از جرم گیری بپرهیزید.

ازخوردن مواد محرک (فلفل وادویه و…) درروز جرم گیری بپرهیزید.

پس از برداشت جرم ها معمولاً سطح دندان ها با خمیرهای مخصوصی پولیش میشود ور نگهای رسوبی روی دندانها که ناشی از مصرف چای، شکلات، سیگار و... هستند کاملاً برداشته شده یا تا حدودی حذف می شوند. این رنگها هیچ تاثیری روی سلامتی لثه ها و دندانها نداشته و فقط از نظر ظاهری اهمیت دارند.

پس ازجرم گیری ممکن است سطح دندان ها نسبت به قبل از جرم گیری زبرتر یا صاف تر احساس شود. به هرحال آنچه پس از جرم گیری احساس می کنید واقعیت دندانهای شماست و جای هیچ نگرانی وجود ندارد چراکه به زودی به آن عادت می کنید.


1 سال پیش